Please, let us know if any link doesn't work or send us new interesting link
Prosím, dajte nám vedieť, ak nejaký linky nefunguje, alebo nám pošlite nový zaujímavý link

Studium / Learning

Magnézium - krv, plazma, sérum

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

(Mg, horčík) Mg je primárny intracelulárny elektrolyt. V sére je tretina Mg viazaná na proteíny, okolo 20 % v komplexe s ATP, citrátom a ostatnými zlúčeninami, zvyšok je voľný. Tento elektrolyt je veľmi dôležitý takmer pri všetkých metabolických procesoch. Hlavným orgánom, ktorý kontroluje koncentráciu Mg v sére, sú obličky.

Funkcia: Mg v extracelulárnom priestore ovplyvňuje neuromuskulárnu dráždivosť a odpoveď, ako aj permeabilitu. Je kofaktorom enzýmov metabolizmu glycidov (glykolýza), syntézy proteínov/nukleových kyselín (bunková replikácia, metabolizmus nukleotidov), oxidačnej fosforylácie a bunkového dýchania. Podieľa sa na transporte iných katiónov – Ca a Na. Mg2+ inhibuje uvoľňovanie neurotransmiterov (súťaží s Ca2+) a stabilizuje axóny nervov. Mg sa podieľa na udržiavaní nízkej pokojovej koncentrácie intracelulárnych kalciových iónov, súťaží s Ca2+ o väzbové miesta membrán a stimuluje sekvestráciu Ca sarkoplazmatickým retikulom, čo je nevyhnutným predpokladom pre “spúšťaciu funkciu” Ca v mnohých bunkových procesoch. Vytváraním komplexov s lipidmi stabilizuje bunkové membrány. Ovplyvňuje funkciu kardiovaskulárneho systému reguláciou transportných systémov iónov v kardiomyocyte, ako aj tonusu hladkého svalstva ciev a ich reaktivity. Mg je významný pre využitie ATP ako zdroja energie a pre mechanizmy zrážania (antagonista Ca2+). Má úzky vzťah ku kalciu a káliu, preto pokles jedného z iónov vedie k porovnateľnému poklesu ostatných. Okolo 50 – 60 % telového Mg sa nachádza v kostiach, kostrových svaloch (20 %), iných bunkách (19 %) a v extracelulárnej tekutine (1 %). Najvyššie hodnoty sú v zime, najnižšie v lete. U žien klesajú pri menštruácii. Zmeny sa uskutočňujú v obrátenom vzťahu k plazmatickej glukóze. Variácia medzi dňami je 5 %.

ÚČEL TESTU:

1. hodnotenie stavu elektrolytov,

2. posúdenie neuromuskulárnych a obličkových funkcií,

3. monitorovanie srdcových dysrytmií,

4. diferenciálna diagnostika zmien na EKG (predĺženie intervalu QT),

5. diagnostika a monitorovanie akútneho infarktu myokardu,

6. monitorovanie dlhodobej liečby diuretikami, potenciálne nefrotoxickými liekmi,

7. sledovanie alkoholizmu, 8. sledovanie chorôb obličiek,

9. monitorovanie parenterálnej výživy. Výpovedná hodnota magnézia je vyššia pri stanovení intracelulárnej koncentrácie.

zvýšené hodnoty – hypermagneziémia

acidóza, acidóza diabetická pred liečbou, dehydratácia, dialýza, hyperpituitarizmus, hypokaliémia, hypotyreóza, insuficiencia obličiek, katabolizmus, lupus erythematosus systemicus, m. Addison, menštruácia, nekróza – (buniek rozsiahla, tkanív akútna), oligúria, plazmocytóm, polytrauma svalov, poškodenie buniek toxické, príjem magnézia zvýšený – (parenterálne, perorálne), rabdomyolýza, urémia, zlyhávanie – (obličiek, pečene akútne)

INTERFERUJÚCE FAKTORY: hemolýza, lieky – (aminoglykozidové antibiotiká, antacidá s magnéziom, diuretiká, estrogény, kyselina acetylsalicylová – dlhodobo, k. etakrýnová, laxatíva, lieky na štítnu žľazu, lieky obsahujúce kalcium, lítium, progesterón, salicyláty, soli magnézia, tiazidy, triamterén)

 

znížené hodnoty – hypomagneziémia

acidóza – (diabetická, metabolická, renálna tubulárna), alkoholizmus chronický, ateroskleróza, bypass jejunoileálny, cirhóza pečene, deplécia fosfátov, diuréza osmotická, drény pooperačné, dysbalancia elektrolytová pooperačná, epilepsia, fistuly gastrointestinálne, glomerulonefritída, hemodialýza, hepatitída chronická, hladovanie, hnačky – (akútne, chronické), hojenie osteolytických procesov, hyperaldosteronizmus, hyperglykémia, hyperkalciémia, hyperparatyreóza primárna, hypertenzia zapríčinená tehotnosťou, hypertyreóza, hypomagneziémia novorodenecká primárna, hypoparatyreóza, choroby obličiek chronické, insuficiencia – (obličiek, pečene), kardiomyopatie, kolitída ulcerózna, kwashiorkor, laktácia nadmerná, liečba parenterálna prolongovaná, malnutrícia, nádory, novorodenci – (fyziologicky, matiek s diabetom, transfúzia výmenná), nefritída intersticiálna, nefropatia postobštrukčná, nekróza tubulárna akútna (diuretická fáza), odsávanie nazogastrálne prolongované, pankreatitída – (akútna, chronická), plazmocytóm (vrátane myeloma multiforme), popáleniny, príjem magnézia znížený, punkcia – (ascitu, hydrotoraxu), pyelonefritída chronická, resekcia čreva tenkého rozsiahla, stavy po transplantácii obličiek, straty – (magnézia obličkami nadmerné, tekutín črevných), syndróm – (malabsorpčný, SIADH), výkony kardiochirurgické, zlyhávanie obličiek

INTERFERUJÚCE FAKTORY: námaha fyzická nadmerná, tehotnosť, lieky – (aminoglykozidy, amfotericín B, antibiotiká, cimetidín, cisplatina, cyklosporín, digitalis, digoxín, diuretiká, diuretiká ortuťové, etanol, fenytoín, furosemid, gentamicín, glukagón, glukóza, chlórtalidón, inzulín, kalciumglukonát, kapreomycín, laxatíva, manitol, metolazón, neomycín, pentamidín, perorálne kontraceptíva, rimiterol, salbutamol, soli vápnika, tiazidy, tobramycín)

 


Zdroj: 2

 

© 1998 - 2020 MedInfo.sk, prof. MUDr. Dušan Meško, Ph.D.