Please, let us know if any link doesn't work or send us new interesting link
Prosím, dajte nám vedieť, ak nejaký linky nefunguje, alebo nám pošlite nový zaujímavý link

Studium / Learning

Všeobecná symptomatológia chorôb horného GITu

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

A. Ochorenia oesophagu.

1. Dysfágia a choroby sprevádzané dysfágiou. Akonáhle sústo opustí orofaryngeálnu oblasť, jeho ďalší transport je automatický. Viaznutie alebo dokonca neschopnosť tohto automatického postupu sústa kdekoľvek v oesophagu nazývame dysfágia. Pacient je často schopný ukázať na miesto za sternom, kde má pocit, že sústo viazne. Ak je prehĺtanie spojené s bolestivým pocitom, hovoríme o odynofágii. Obvykle je známkou toho, že patologický proces prestúpil z oesofagu do okolia. Rozlišujeme: - Hornú, čiže orofaryngeálnu dysfágiu - viazne posun sústa z úst do faryngu a oesofagu, mnohokrát dochádza k regurgitácii potravy alebo tekutin nosom alebo k aspirácii do DC, čo je sprevádzané úporným kašľom. - Dolnú, čiže oesofageálnu dysfágiu - ide o viaznutie sústa v priebehu oesofagu, najskôr viazne prehĺtanie tuhých, suchých súst. To značí, že lumen je zúžený približne na 12 mm. - Pri úplnej obštrukcii oesofagu je nemožné prehltnúť čokoľvek, vrátane slín. - Paradoxná dysfágia - je to stav, kedy najskôr viazne prehĺtanie tekutín. Tento typ dysfágie je najpravdepodobnejšie prejavom neuromuskulárnych porúch oesofagu.

2. Ochorenia spojené s obštrukciou oesofagu. - Membrány a prstence: Schatzkiho prstenec - slizničná prstencovitá prominencia, ktorá je lokalizovaná v terminálnom oesofagu. Je príčinou intermitentnej dysfagie a spolu s dlhotrvajúcim spasmom spôsobuje akútnu obštrukciu po požití objemného sústa. Oesofageálne membrány - ide o epitelové membrány, ktoré prominujú do lúmenu, sú príčinou miernych dysfagickych potiaží v oblasti horného zvierača. - Benígne nádory oesofagu: Väčšinou sú to submukózne uložené leiomyómy a len zriedka sú zdrojom potiaží. - Karcinóm oesofagu: Najčastejšie postihuje mužov vyššieho veku. Vedúcim príznakom je progredujúca dysfágia trvajúca niekoľko týždňov. Pri vzniku dysfágie bývajú infiltrované 3/4 obvodu oesofágu, čo znamená, že k stanoveniu diagnózy často dochádza neskoro. Známkou pokročilého procesu je odynofágia, zvracanie stagnujúceho hemoragického obsahu, vznik píšťaľ a chrapotu pri postihnutí n. recurens. Krvácanie je okultné a niekedy býva prítomný úbytok hmotnosti.

3. Motorické poruchy oesofagu. - Achalázia - najčastejšie postihuje osoby vo veku 20 až 40 rokov, príznaky sa väčšinou rozvíjajú postupne, dostavuje sa dysfágia , ktorá sa zhoršuje emóciami, chorí si niekedy pomáhajú zapíjaním jedla tekutinou. Niekedy dochádza k regurgitácii stagnujúceho obsahu s rizikom aspirácie. To sa prejavuje nočným kašľom. - Difúzny spazmus oesofagu- typická je retrosternálna bolesť spojená s dysfágiou pre tekuté aj tuhé sústa. Bolesť je sotva rozlíšitelná od anginóznej bolesti, môže vzniknúť aj v noci a nemocného prebudiť. Vyvolávajúcou príčinou môže byť požitie horúceho a studeného jedla a psychické vplyvy.

4. Divertikuly Spočiatku sú prítomné neurčité pocity v krku, pokašliavanie, neskôr vzniká pocit tlaku v krku po jedle, regurgitácia a zvracanie nenatrávených zbytkov potravy. Ide o dysfágiu horného typu

5. Refluxná oesofagitída Vedúcim príznakom je zvláštny druh bolesti - pyróza (pálenie záhy). Najskôr sa objavuje len po určitých jedlách - sladké, pečené, káva, alkohol. V pokročilých prípadoch je pyróza prítomná po každom jedle, na lačno a tiež v noci. Zdrojom bolesti je distenzia oesofagu, segmentovy spazmus a priame chemické dráždenie. Obtiaže sa zhoršujú v predklone a pri stavoch so zvýšeným vnútrobrušným tlakom - obezita, gravidita. Dalším príznakom je regurgitácia, kedy kyslý obsah žalúdka preniká až do úst, je to nebezpečné v noci, kedy môže dôjsť k aspirácii. Menej častá je dysfágia, krvácanie je vzácne. Refluxné potiaže pacienti často interpretujú ako pálivú retrosternálnu bolesť.

6. Hiatové hernie - Paraoesofageálna hernia - nemusia byť prítomné žiadne potiaže alebo sú prítomné len necharakteristické príznaky ako grganie, tlak pri srdci. Hlavným prejavom môže byť anémia z chronickej straty krvi. - Axiálna hernia - jej prítomnosť môže potencovať refluxné potiaže

B. Ochorenia žalúdka

1. Dyspepsia Je to súhrnné označenie pre súbor tráviacich potiaží, ktoré sú najčastejším prejavom rozličných gastrointestinálnych chorôb, ale vyskytujú sa aj ako sprievodný jav pri ochoreniach iných orgánov. Pod pojmom dyspeptické potiaže rozumieme: tlak a pocit plnosti, pocit netrávenia, grganie, nauzeu, anorexiu, pocit nafúknutia s flatulenciou alebo bez nej, kyslý al. horký pocit v ústach. Ak klinickému obrazu dominuje bolesť, zvracanie, hnačka a zápcha, označujeme ich „suo nomine“. Pokiaľ nie sú vedúcim symptómom, tak ich označujeme pojmom dyspeptické potiaže. Dyspeptické príznaky sa môžu vyskytnúť pri rôznych chorobách - Organická dyspepsia - sprevádza organické ochorenia gastrointestinálnych orgánov - Sekundárna dyspepsia - je prejavom negastrointestinálnych ochorení - Funkčná dyspepsia - je samostatné ochorenie bez dokázatelneho organického substrátu. Rozlišujeme 2 krajné formy: a. hyperstenická dyspepsia - je to dráždivý žalúdok. Je charakterizovaná potiažami zo zvýšenej motility a sekrécie: kŕče, bolesti, pyróza, kyslá regurgitacia, zvracanie. Prítomná je intolerancia dráždivej stravy, alkoholu a kávy. Chuť do jedla býva dobrá. Bolesti v epigastriu vznikajú bezprostredne po jedle s úľavou po vytrávení, alebo bolesť vzniká nalačno s úľavou po požití stravy. b. Hypostenická dyspepsia - chabý žalúdok. Prejavuje sa zníženou motilitou a sekréciou: znížená chuť, predčasná sýtosť, tlak a plnosť po jedle, pomalé trávenie, nauzea. Obraz ochorenia môžu dokresľovať celkové potiaže. Sú prejavom poruchy vyššej nervovej činnosti alebo vegetatívneho nervového systému napr: nespavost, nervozita, depresia, tiky, hypochondria, únavnosť, potenie, chladné akrá, tachykardia, palpitácie atd...

2. Solárny syndróm V klinickom obraze dominuje bolestivý pocit v epigastriu, niekedy s iradiaciou do obidvoch strán pod rebrové oblúky. Nemá charakteristickú závislosť, nie je ovplyvnená príjmom potravy. Je zhoršovaná mechanickými vplyvmi-tlakom na epigastrium a zvýšením vnútobrušného tlaku.

3. Peptický vred gastroduodena Symptomatológia sa líši v závislosti na lokalizácii. - Duodenálny vred – najčastejšie postihuje mužov vo veku 20 až 40 rokov, ale nie je obmedzený vekovou hranicou. Príznačná je epigastrická bolesť v strednej čiare alebo vpravo od nej. Vyskytuje sa nalačno, pacienti sa budia zo spánku. Bolesť ustupuje po požití potravy a po antacidách. Bolesť sa šíri pod pravý rebrový oblúk a pripomína ochorenia žlčníka alebo sa projikuje do chrbta. Pomerne častá je pyróza, regurgitácia, grganie a zápcha. Niektorí si sťažujä na zvracanie kyslých štiav,po ktorom cítia úľavu. Chuť je zachovaná a častý príjem potravy, vynútený bolesťou, vedie k zvyšovaniu hmotnosti. Typická je únavnosť a spavosť, taktiež pozitívna rodinná anamnéza. - Žalúdočný vred – rovnomerne postihuje obe pohlavia, vyskytuje sa v strednom a staršom veku, u mladých jedincov je výnimočný. Vedúcim príznakom je bolesť, ale jej časová väzba na jedlo je menej presná. Čím orálnejšie je vred lokalizovaný, tým skôr po jedle sa bolesť hlási.

4. Gastritídy Typickými príznakmi sú: tlak v epigastriu, nechutenstvo až odpor k jedlu, grganie, nauzea, zvracanie, nadúvanie, flatulencia, brušná kolika a hnačka. Brucho môže byť lokalizovane - v epigastriu alebo difúzne palpačne citlivé. Dôležité je vylúčenie známok peritoneálneho dráždenia. Tieto symptómy sú prítomné pri akútnej gastritíde a pri exacerbácii chronickej gastritídy.

5. Gastropatie - Hemoragická gastropatia – hlavným prejavom je krvácanie, ktoré sa prejavuje ako hematemesis alebo meléna rôznej intenzity. Krvácanie môže byť masívne, končiace smrťou. Môžu mu predchádzať necharakteristické potiaže ako bolesť, pocit plnosti, pyróza. - Aftózna gastropatia – symptómy niekedy chýbajú, inokedy sú prítomné dyspeptické potiaže a epigastrické bolesti až vredovitého rázu. - Gastropatia indukovaná nesteroidnými antireumatikami – v rade prípadov sú prítomné dyspeptické potiaže, inokedy zase vredové. Pri dlhotrvajúcich krvných stratách može byť jediným prejavom anémia.Klinický obraz je veľmi pestrý a pri nedostatočnej liekovej anamnéze može správna diagnóza uniknúť. - Gastropatia gigantea - Menetrierova choroba – najčastejšie sa prejavuje epigastrickou bolesťou, nauzeou, úbytkom hmotnosti a hypoproeineckými edémami.

6. Nádory žalúdka. - Polypy a benígne nádory – môžu sa vyskytnúť dyspeptické potiaže. Ak polyp zasahuje do pyloru, môže byť príčinou porúch evakuácie a krvácania. - Karcinóm – nemá typické prejavy. Prvé symptómy sú často prejavom pokročilého karcinómu. Najtypickejšie sú tlak v epigastriu , strata chuti do jedla, nauzea, slabosť, úbytok hmotnosti. Ich intenzita je rôzna – spočiatku malá, postupne progreduje. U malého percenta pacientov je prvým príznakom krvácanie. Pri fyzikálnom vyšetrení býva nález na bruchu normálny, hmatná rezistencia je znakom pokročilých procesov. Zlým znamením je metastaticky zväčšená uzlina nad ľavou kľúčnou kosťou, tzv. Virchowova uzlina. Pátrame po metastaticky zväčšenej pečeni, po známkach anémie. Ikterus a ascites sú prejavy generalizácie procesu.

C. Krvácanie do hornej časti tráviacej trubice.

Môže prebiehať okultne alebo manifestne ako hematemesis alebo meléna. Pri hematemesis je zdroj obvykle v oesofagu (varixy), v žalúdku (peptický vred, nádory, salicyláty, koagulopatie, hemangiómy) alebo v bulbe duodena. Pri meléne môže byť zdroj aj nižšia časť čreva. Menšie krvácanie nealteruje stav pacienta, pri väčšom sú prítomné cirkulačné poruchy, ktoré chorý pociťuje ako slabosť, malátnosť, pocit na zamdletie,smäd a oligúriu. Niekedy stráca vedomie. Pri prudkom krvácaní sa rozvíja obraz hemoragického šoku. Pri dlhotrvajúcich krvných stratách vznikajú anémie.

Zdroje: Klener P. et al. Vnitřní lékařství, 2001 Spracovali: Juraj Mikuláš, Marta Putišová, JLF UK Martin

© 1998 - 2020 MedInfo.sk, prof. MUDr. Dušan Meško, Ph.D.