Definícia: Glomerulonefritída (GN) je ochorenie obličiek so zápalovými zmenami najmä na glomeruloch ako dôsledok imunologicky podmieneného procesu. Podľa klinického priebehu sa rozdeľuje na akútnu a chronickú. Akútna je sterilný prudký zápal všetkých glomerulov, ktorý vzniká aktiváciou imunologických procesov bezprostredne po niektorých infekciách organizmu. Chronická prebieha zvyčajne od začiatku plazivo, nenápadne, má progresívny charakter a v priebehu niekoľkých rokov spôsobuje postupne chronickú renálnu insuficienciu so zvraštením obličiek. Chronická GN je skupina viacerých rôznorodých primárnych glomerulopatií, ktorú charakterizuje dlhotrvajúci, ireverzibilný a zvyčajne progresívny priebeh. Ide o obojstranné postihnutie obličiek, pri ktorom sterilný chronický zápalový proces postupne spôsobuje narastanie sklerózy, tvorbu jaziev až zánik glomerulov a zvraštenie obličiek. Nastáva aj degenerácia tubulov a skleróza interstícia a obličkových ciev. Tvorí najčastejšiu príčinu chronickej renálnej insuficiencie zo získaných chorôb obličiek.
Etiopatogenéza: Chronická GN je najčastejšie imunokomplexová choroba. Antigénnu zložku tvoria antigény mikroorganizmov aj iné exogénne (očkovacia látka, cudzorodé bielkoviny, včelí,hadí jed, lieky,…) a endogénne antigény (antigény tubulárnych buniek alebo nádorov, kryoglobulíny, tyreoglobulín, zmenené antigény jadra alebo agregáty imunoglobulínov).
Klinický obraz: Prejavuje sa chronickým nefritickým syndrómom (prevaha erytrocytúrie, menšia proteinúria, hypertenzia) alebo nefrotickým syndrómom (veľká proteinúria, opuchy, menšia erytrocytúria, hypertenzia). Symptomatológia sa mení podľa jej štádia. V období latencie je klinická symptomatológia chudobná, jediným príznakom väčšinou býva mierna proteinúria a mikroskopická erytrocytúria. Často je zvýšená únavnosť, koža je bledá až slamovožltá, sú bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, polyúria a polydipsia. Infekcie horných dýchacích ciest, chirurgické výkony, traumy a iné stresy neraz vyvolávajú akútnu exacerbáciu chronickej GN. Hematúria sa v období akútnej exacerbácie môže stať až makroskopická. Častá je artériová hypertenzia. Pacienti majú nevýrazné opuchy, zvyčajne ráno, postihujú len okolie očí, zápästie alebo členky. Priebeh choroby býva pomalý (4-10 rokov, niekedy aj dlhšie). Obličky sa postupne zvrašťujú a pri USG (UltraSonoGrafia) vyšetrení sú zreteľne menšie. Choroba spravidla prechádza zo štádia latencie cez hypertenznú alebo nefrotickú formu do terminálnej fázy renálnej insuficiencie, ktorej príznaky sa kombinujú s hypertenziou a kardiálnou insuficienciou. Často vznikajú zmeny na očnom pozadí, až hemorágie a edém papily.
Diagnostika: Hematúria je pravidelný príznak choroby, býva zväčša len mikroskopická, zvýrazňuje sa pri exacerbácii choroby. Erytrocyty v moči majú glomerulový charakter so zmenami bunkovej membrány a výskytom akantocytov v 5-12 % a viac. V moči sa takmer vždy zistí proteinúria, ktorá stúpa do nefrotických hodnôt. V močovom sedimente sa zistia hyalínové, granulované a erytrocytové valce. Izolovaná proteinúria alebo hematúria majú lepšiu prognózu ako ich kombinácie. V pokročilejších štádiách chronickej GN sa môžu pripojiť poruchy funkcie tubulov, najmä aminoacidúria, glykozúria, porucha acidifikačnej a koncentračnej schopnosti. Tubulárna dysfunkcia je vlastne prejavom sekundárnej tubulointersticiálnej nefritídy, ktorá je dôležitým faktorom progresie chronickej GN do štádia chronického zlyhania obličiek. O aktivite a prognóze GN nás informujú výsledky imunologických vyšetrení: znížená aktivita komplementu (CH50, AH50) a jeho zložiek (C3, C4, C3-aktivátor), zvýšená koncentrácia degradačných produktov fibrínu (FDP) alebo diméru v sére a najmä v moči, neselektívna proteinúria, zvýšená koncentrácia imunokomplexov, protilátok proti bazálnej membráne glomerulov (GBM) alebo protilátok P-ANCA a C-ANCA a imunoglobulínov v sére v testoch na bunkovú imunitu.
Diferenciálna diagnostika: Do úvahy prichádzajú všetky choroby spôsobujúce hypertenziu, hematúriu, nefrotický syndróm a proteinúriu. Treba odlíšiť esenciálnu hypertenziu(dlho bývajú obličkové funkcie zachované, chýba močový nález, obličky majú normálnu veľkosť), chronickú pyelonefritídu (v anamnéze horúčkové epizódy s dysúriou, v moči je bakteriúria a prevažuje leukocytúria nad erytrocytúriou, prevažný pokles tubulárnych funkcií - najmä koncentračnej schopnosti obličiek, zmenšenie obličiek pri USG vyšetrení a pri izotopovej nefrografii) a primárnu tubulointersticiálnu nefritídu (nevýrazný močový a klinický nález, príznaky základnej choroby, chronická renálna insufuciencia (CHRI) a tubulárna dysfunkcia). K diferenciálnej diagnostike, výberu terapie a určeniu prognózy je potrebná obličková biopsia.
Terapia: Pacient sa musí celkovo šetriť a svoj výkon prispôsobiť stupňu poškodenia obličiek. Dôležité je eradikovať ložiská streptokokovej infekcie pod clonou antibiotík (ATB). Pri aktivácii procesu je potrebné dodržiavať pokoj pri posteli. V súčasnosti sa odporúča nízkoproteinová strava s obmedzením príjmu bielkovín na 0,6-0,8 g/kg/24hod. Zvýšená dodávka bielkovín urýchľuje sklerózu glomerulu a tým aj nástup CHRI. Priaznivo pôsobí aj nízkofosforová diéta, ktorá potenciuje terapeutický účinok nízkobielkovinovej diéty. Pre spomalenie progresie chronickej GN je dôležitá včasná a dôsledná liečba artériovej hypertenzie. V liečbe treba použiť antihypertenzíva, znižujúce nielen systémovú, ale najmä intraglomerulovú hypertenziu, ktorá je pre vývoj intraglomerulovej sklérózy najdôležitejšia. Z tohto hľadiska sú zvlášť vhodné inhibítory ACE (angiotenzín-konvertujúceho enzýmu), napr. kaptopril, enalapril alebo perindopril a inhibítory kalciových kanálov. Nevhodné sú guanetidíny, rezerpín atd., ktoré účinne znižujú systémový tlak, ale neovplyvnia intraglomerulovú hypertenziu. Farmakoterapiu treba indikovať už pri vzostupe diastolického tlaku nad 90 mmHg. V prevencii glomerulosklerózy sa odporúča udržať proteinúriu pod 2 g/24 hod., zabrániť styku s toxínmi (najmä s organickými rozpúšťadlami) a dôsledne liečiť všetky infekcie. Závažnejšie formy GN možno ovplyvniť etiopatogenetickou liečbou. Používa sa prednizón v dávke 0,5-1,0 mg/kg hmotnosti, príp. spolu s cytostatickými imunosupresívami – cyklofosfamidom (2-3 mg/kg hmotnosti), chlorambucilom (0,15-0,2 mg/kg hmotnosti) alebo cyklosporínom A (5-5,5 mg/kg). Pri liečbe kontrolujeme koncentráciu cyklosporínu A v sére (terapeutická koncentrácia je v rozsahu 100-200 ng/l). Imunosupresíva indikujeme len po obličkovej biopsii a zvážení prognózy GN a možných vedľajších účinkov liečby.
Prognóza: Choroba má zvyčajne progresívny charakter. Pri určení prognózy majú základný význam výsledky imunologických vyšetrení a najmä obličkovej biopsie. Malé abnormality glomerulov, fokálna GN bez sklerózy a endokapilárna proliferatívna GN majú dobrú prognózu. Fokálne a segmentálne sklerotizujúce lézie (fokálna glomeruloskleróza), membránová, membránovo-proliferatívna a osobitne extrakapilárna a difúzna sklerotizujúca glomerulonefritída majú prognózu veľmi vážnu a podľa toho treba upraviť liečbu. Každá exacerbácia zhoršuje funkciu obličiek a približuje CHRI. Chorí môžu pracovať v zamestnaniach bez namáhavej fyzickej práce, bez veľkých teplotných výkyvov a s vylúčením styku s rozpúšťadlami (chemický priemysel, maliar, natierač, predavač v drogérii = tieto zamestnania nie). Do úvahy prichádzajú ľahké práce bez vystavenia klimatickým zmenám za predpokladu že môžu dodržiavať liečebné opatrenia až do poklesu glomerulárnej filtrácie (GF) na hodnoty okolo 0,5 ml/s (30 ml/min). Pri poklese GF pod túto hodnotu sú chorí plne invalidní.
Použitá literatúra: Teplan V.: Praktická nefrologie. Praha, Avicenum, 1998. Schuck O., Tesař V., Teplan V. a spol.: Klinická nefrologie. Medprint, 1995. Brenner B.M.: The Kidney. CD-ROM, Philadelphia, W.B. Saunders Company, 1998. Goldman L., Bennet J.C.: Cecil Textbook of Medicine. W.B. Saunders Company, Philadelphia 2000, 2308 s. Stein J.H .: Internal Medicine. 5th ed. Mosby. St. Louis 1998, 2515 s. Spracovali: Katarína Duchoňová, Peter Koiš, JLF UK, Martin